Kraina pełna historycznych wykopalisk i mitologicznej kultury. Miejsce nauczania słynnych filozofów, narodzin demokracji i pierwszych kroków cywilizacji europejskiej. Jednocześnie najmniejszy i najbardziej zróżnicowany przyrodniczo obszar Grecji kontynentalnej. Obowiązkowy punkt na mapie dla tych, którzy szukają czegoś więcej, prócz pięknych widoków i szmaragdowego morza. Co więc warto zobaczyć zwiedzając Półwysep Attyka? Zacznijmy od klasyków… 😉

W CIENIU AKROPOLIS

Ateny to najstarsze, a zarazem największe greckie miasto wzniesione ku czci bogini mądrości. Ci którzy odwiedzają je po raz pierwszy mogą odnieść wrażenie wszechobecnego chaosu i przytłaczającej nieprzystępności, bowiem ten europejski moloch skupia ponad 1/3 ludności całego kraju! Na szczęście dłuższy spacer uliczkami starożytnego polis powinien wystarczyć, aby odkryć piękną różnorodność miasta i jego kultury. Zatem skupmy się na najważniejszych i najciekawszych punktach, które pozwolą zakochać się greckiej stolicy!

AKROPOL

Prawdopodobnie każda osoba zapytana o to z czym kojarzone są Ateny w odpowiedzi poda Akropol. Nic dziwnego, w końcu to symbol miasta, prawdziwa perełka wpisana na listę UNESCO, o której uczymy się od szkoły podstawowej. Nie sposób go także przeoczyć, gdyż wzgórze wznosi się w samym centrum metropolii. Bilet wstępu obejmuje zwiedzanie zarówno szczytu góry jak i jej zboczy. Głównym punktem wspinaczki jest oczywiście liczący niemal 2.5 tysiąca lat Partenon będący znakiem rozpoznawczym starożytnej Grecji. Warto jednak poświęcić trochę uwagi na mijane podczas trasy zwiedzania Odeony, jońską Świątynię Nike Apteros, czy Erechtejon będący najświętszym miejscem Akropolu.

PLAKA

To chyba najbardziej klimatyczna dzielnica Aten! Położona u stóp Akropolu rozpoczyna się od Placu Monastiraki będącego głównym pchlim targiem miasta – szukając pamiątek, tam znajdzie się najlepsze! Na Plakę warto wybrać się wieczorem. Zabytkowe uliczki pełne tradycyjnych greckich tawern z rozbrzmiewającą muzyką i pięknym widokiem na oświetlony w mroku Akropol urzekną nie jednego turystę.

ANAFIOTIKA

Turyści spragnieni ucieczki od miejskiego zgiełku oazę spokoju znajdą wśród biało-niebieskich domków przypominających kawałek greckiej wyspy pod Akropolem. Należy jednak pamiętać, że jest to własność mieszkańców, którzy lubią szanować swoją prywatność… 🙂

LIKAVITOS

Najwyższe wzniesienie w Atenach będące najlepszym punktem widokowym na miasto i okolice. Na szczyt warto wejść (lub wjechać kolejką linową) późnym wieczorem, by w zapadającym zmroku ujrzeć pięknie oświetloną stolicę z królującym Akropolem.

OKOLICE PLACU SINTAGMA

Będąc w Atenach warto przespacerować się okolicami Placu Sintagma, stanowiącego elitarne centrum miasta. Bezpośrednio przy nim znajduje się i Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym przez całą dobę, o każdej pełnej godzinie odbywa się zmiana warty. Tutaj też zaczynają się mury Ogrodów Narodowych pełnych żółwi, papug i egzotycznej roślinności.

STADION PANATENAJSKI

Odwiedzając stolicę Grecji nie można zapomnieć o tradycji starożytnych igrzysk. Najlepszym ich świadkiem jest pokryty marmurem, liczący ponad 2.5 tysiąca lat Stadion Panatenajski. Był on główną areną igrzysk odbywających się co cztery lata podczas Wielkich Panatenajów czczących patrknę miasta.

ŚLADAMI FILOZOFÓW

Sokrates, Platon, Arystoteles. Wielka Trójka starożytnych Aten. Niestety we współczesnym europejskim mieście po ich śladach pozostało bardzo niewiele. Turyści chcący spacerować tymi samymi uliczkami co niegdyś słynni filozofowie powinni udać się do Greckiej Agory, miejsca gdzie głosili swe nauki, za które Sokrates przypłacił życiem.

SMAKI GRECKIEJ STOLICY

Grecka kuchnia kojarzona jest zazwyczaj jako prosta, zdrowa, oparta na świeżej oliwie. Oczywiście nic mylnego, szczególnie na wyspach! Odwiedzając jednak ateńskie tawerny, ku zdziwieniu niektórych turystów problem można napotkać ze zjedzeniem lekkostrawnych dań. Ateńczycy bowiem przy głównych daniach lubują się w mięsach – najbardziej popularne są tłuste wieprzowe szaszłyki czy po prostu rozłożony na talerzu kebab, a wszystko zalane jogurtem greckim z mnóstwem cebuli. Dobrym i lżejszym rozwiązaniem jest Mousaka, czyli zapiekanka z mięsem mielonym i bakłażanem w sosie beszamelowym. Turysta chcący przekąsić coś na szybko na pewno trafi do jednego z barów, gdzie serwowane są Souvlaki. To tradycyjne danie to nic innego jak mięso wieprzowe zawijane w picie, zazwyczaj z frytkami, warzywami i przepysznym sosem Tzatziki. Dla mniej mięsnych turystów oczywiście mnóstwo przepysznego sera feta w przeróżnym wydaniu oraz tradycyjna sałatka grecka. A co do picia? Ateńczycy kochają kawę. Szczególnie w upalne letnie dni nie sposób przeoczyć mieszkańców popijających zmrożone Frappe czy Freddo. W stolicy warto spróbować przepysznych greckich win oraz tradycyjnego Ouzo z wodą, czyli po prostu wódki anyżowej o mętnym zabarwieniu. Z najsmaczniejszych słodyczy warto wybrać chałwę oraz przesłodką bakławę rozpowszechnioną również w kuchni tureckiej.

NIE TYLKO ATENY

PIREUS

Będąc w stolicy Gracji warto udać się do największego portu w kraju. Miasto Pireus powstało w V wieku p.n.e., a obecnie jego granice zacierają się z Atenami. Przechadzając się bulwarami można odkryć liczne zabytkowe kościoły, tawerny serwujące owoce morza lub zwiedzić Muzeum Archeologiczne

PRZYLĄDEK SUNION

Najdalej na południe wysunięty punkt Półwyspu Attyka to doskonałe miejsce na chwilę relaksu przy pięknych widokach. Na klifie o wysokości ponad 60 metrów stoją białe kolumny świątyni Posejdona. Widok na Morze Egejskie i pobliskie wyspy najpiękniej prezentuje się przy zachodzącym słońcu.

MARATON

Słynne miejsce historycznej bitwy Greków z Persami. Niestety dla turystów sama wioska nie oferuje wiele do zwiedzania, prócz pamięci o 42 km biegu śmiertelnie wykończonego Ateńczyka, by przekazać nowinę o zwycięstwie. Będąc w okolicy warto jednak udać się do położonego niedaleko Muzeum Archeologicznego Maratonu czy zrelaksować się nad Jeziorem Maratońskim.