Kiedy na Cyprze otworzysz rano oczy poranek przywita ciebie piękną, słoneczną pogodą. Odwiedzają tą wyspę w marcu 2018 przekonałam się, że nie bez powodu określa się ją jako Wyspa Słońca. Piękna pogoda to z pewnością jeden z atrybutów, który pozwala turystom przyjeżdżać tutaj niemal przez cały rok. Jednak to miejsce to nie tylko ciepło i niebieskie niebo, to także piękny krajobraz, kultura, oraz wspaniała historia i architektura. Pafos łączy wszystkie te elementy.

Dystans z hotelu do centrum miasta w moim przypadku wynosił 1,5km promenadą biegnącą wzdłuż turkusowej wody Morza Śródziemnego. Pokonując taki dystans czasami odnosisz wrażenie, że czas płynie wolno, ale spacerując w Pafos chcesz, aby to trwało jak najdłużej. Widząc twarze innych turystów odnosisz wrażenie, że inni myślą tak samo.

Pafos to wizytówka wyspy wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco. W dolnej części miasta, na murach portowych znajduje się forteca, która od czasów bizantyjskich broniła dostępu do portu. Chociaż nie jest to duża budowla (na zdjęciach wygląda na większą niż w rzeczywistości) i wewnątrz nie daje oczekiwanego zachwytu, to i tak punkt obowiązkowy na turystycznym szlaku. Sam port to miejsce wypełnione życiem. W ciągu dnia przesiadują tutaj turyści, którzy w licznych restauracjach kosztują specjałów kuchni cypryjskiej, wieczorami do tego miejsca ciągną mieszkańcy górnej części miasta, którzy po dniu pracy w tym miejscu spotykają się na długie rozmowy. To miejsce, w którym ciągle jest gwar.

Pieszy szlak turystyczny Pafos pozwala spacerowiczom dojść do Królewskich Grobowców, które leżą na terenie parku archeologicznego. Kompleks około stu podziemnych grobowców wykutych w skale jest datowany na czwarty wiek p.n.e. i mimo iż znajdowały się tutaj groby arystokracji, to jednak nazwa jest myląca, ponieważ nie pochowano tutaj żadnego króla. Wybierając się w to miejsce warto pamiętać, że teren parku jest całkiem spory, zwiedzanie go w pełni lata wymaga zaopatrzenia się w zapasy wody i czegoś energetyzującego.

Będąc na wakacjach w Pafos warto zobaczyć także inne jego atrakcje, ale dużo ciekawych miejsc znajduje się również wokół samego miasta. Są one równie piękne, jak mityczna Afrodyta, która wyszła z morza na jednej z pobliskich plaż i której bóstwo czczono przez Cypryjczyków. O znaczeniu tej bogini przekonujemy się zwiedzając sanktuarium czy łaźnie.

Pafos jest miejscem dla każdego typu turysty, Jeśli lubisz spędzać czas na leżaku, wrócisz do domu zadowolony, jeśli interesuje Ciebie także historia, to miejsce w pełni Ciebie zachwyci.. jak cały Cypr.