Nie ma zbyt wielu krajów w Europie które chciałabym odwiedzać wielokrotnie. Czarnogóra jest jednym z nich. To kraj który zachwyca i zaskakuje mnie na każdym kroku. Z pewnością jest doskonałym kierunkiem dla tych którzy nie lubią się nudzić. Niezwykle fascynujący bo niewiarygodnie zróżnicowany. I może właśnie dlatego znajduje się na czołowym miejscu mojej prywatnej listy najpiękniejszych krajów Europy.

Czarnogóra to słoneczne plaże, zabytki kultury i historii które kryją tajemnice minionych wieków a do tego bogactwo walorów przyrodniczych , nie bez powodu kraj określany jest mianem perły Bałkanów. Wciąż tak mało popularny i jeszcze nieodkryty.

Choć to małe państwo które ma powierzchnię mniejszą od naszego województwa a ogólną liczbę ludności tylko niewiele większą od Poznania to mieści mnóstwo urokliwych zakątków. Począwszy od malowniczego wybrzeża przez senne, klimatyczne miasteczka po górskie serpentyny z widokami zapierającymi dech w piersiach.

Czarnogóra ma tyle do zaoferowania, wystarczy ją tylko odkryć!

Poniżej Top 5 miejsc, które trzeba zobaczyć:

  • Boka Kotorska – uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc Europy. Najdalej wysunięty na południe fiord . Wzdłuż linii brzegowej ulokowane miasteczka otoczone murami obronnymi. Wody zatoki usiane licznymi wysepkami z malutkimi kościołami i swoją własną historią a to wszystko w otoczeniu niezwykłej górskiej scenerii.
  • Kotor – pięknie zachowane średniowieczne miasto, w południowo-zachodniej części zatoki, pełne zabytkowych budowli, kościołów , wąskich uliczek i urokliwych placów które nadają mu niepowtarzalny klimat. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.
  • Perast– małe miasteczko które kryje w sobie bogatą historię i piękną architekturę , wraz z pobliskimi wysepkami Sveti Dordje (czyli Świętego Jerzego) i Gospa od Škrpjela czyli Matki Boskiej na Skale stanowi magiczne miejsce z imponującą panoramą na Zatokę Kotorską.
  • Sveti Stefan– to prawdziwa wizytówka wybrzeża Czarnogóry. Wyspa-hotel skalisty zakątek połączony z lądem uchodzi za najbardziej prestiżowe miejsce które wyróżnia się nie tylko wspaniałą urodą ale też ciekawą historią.
  • Park Narodowy Durmitor i kanion Tary to miejsce dostarczy wrażeń każdemu kto chce poczuć prawdziwą adrenalinę. Wąwóz którym płynie rzeka Tara nosi miano najgłębszego kanionu Europy wpisany jest na listę Unesco.