Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce, do którego zawsze chętnie wraca, choćby myślami. Miejsce, które przywołuje miłe wspomnienia oraz przynosi chwilę odprężenia i wytchnienia od codziennych trosk, wywołując uśmiech na naszej twarzy. Dla mnie takim magicznym miejscem jest Majorka. Ta największa spośród archipelagu Balearów wyspa na Morzu Śródziemnym odwiedzana jest co roku przez miliony turystów. Nie każdy jednak wie, jak pełne kontrastów jest to miejsce. Wielu osobom kojarzy się ona z głośną muzyką płynącą z okolicznych klubów, słynnymi dyskotekami i zatłoczonymi ulicami gwarnych kurortów. Warto jednak pamiętać, że Majorka to nie tylko miasta tętniące nocnym życiem, takie jak El Arenal, Magaluf, Playa de Palma czy Palma Nova.

Dla mnie Majorka to przede wszystkim rozciągające się wzdłuż wybrzeża malownicze zatoczki z niewielkimi, piaszczystymi plażami tzw. calas. Wcinające się w ląd, wkomponowane w klifowe wybrzeże w połączeniu z lazurowym morzem tworzą idealne warunki do błogiego wypoczynku. Jednym z takich niesamowitych miejsc jest położona w północno-zachodniej części wyspy zatoka Sa Calobra z piękną plażą położoną między stromymi brzegami, do której możemy dotrzeć przez wykuty w skale, oświetlony tunel. Woda ma tutaj wyjątkowo intensywny, szafirowy kolor. Prowadząca do zatoki serpentyna górskich dróg z zapierającymi dech w piersiach widokami jest dodatkową atrakcją. Mniej odważnym polecam niemniej urzekającą trasę, prowadzącą ze stolicy wyspy, Palmy. Przejazd odbywa się historycznym pociągiem przez kilkanaście górskich tuneli do urokliwego miasteczka Soller, a następnie zabytkowym tramwajem do portu Puerto de Soller, skąd rozpoczyna się rejs wzdłuż imponującego, klifowego wybrzeża.

Klimatyczne, malownicze miasteczka z pięknymi zaułkami to kolejny atut Majorki. Rozsławiona pobytem Fryderyka Chopina Valldemossa, Palma de Mallorca ze słynną Katedrą La Seu, otoczona średniowiecznymi murami Alcudia z labiryntem wąskich uliczek – to miejsca, w których warto „zgubić się” na nieco dłużej… Osobom, które wolą jeszcze bardziej zagłębić się w krajobraz Majorki, polecam wycieczkę do kompleksu Jaskiń Smoczych, zlokalizowanych w miejscowości Porto Cristo, w których zwiedzający mogą podziwiać niezwykłe formacje skalne oraz podziemne jeziora o krystalicznie czystej wodzie, a sama wycieczka zakończona jest koncertem muzyki klasycznej kilkadziesiąt metrów pod ziemią.

Majorka to również idealna propozycja na rodzinne wyjazdy. Najdłuższa na wyspie, rozciągająca się wzdłuż Zatoki Alkudyjskiej piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza, Marineland – park rozrywki, w którym zobaczyć można występy delfinów i lwów morskich, Aqualand – największy na wyspie aquapark oferujący niezapomniane wodne wrażenia, zlokalizowane w stolicy wyspy Palma Aquarium, prezentujące niezliczoną ilość gatunków zwierząt morskich, a także hotele dysponujące rozbudowaną infrastrukturą dla rodzin z dziećmi sprawiają, że również najmłodsi znajdą tutaj miejsce dla siebie.

„Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie” – ten krótki opis Fryderyka Chopina odzwierciedla pełnię uroku tej niezwykłej wyspy…